کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟

کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟

کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟2

آیا مشکل کند خوانی دارید؟ اصلا نگران نباشید. این مشکل قابل حل است. فقط باید بخواهید و تلاش کنید و از همه مهمتر صبور باشید. چه وقت ما متوجه میشویم که دچار کند خوانی شده ایم؟ وقتی که نمیتوان سریع و روان یک متن را خواند. این مشکل نه تنها در کودکان که در بسیاری بزرگسالان هم دیده میشود. کندخوانی باعث میشود که بسیاری اوقات بچه ها تصور کنند که ” مگه میشه این کتاب تموم شه؟” و یا ” امکان نداره بتونم اینو سروقت تمومش کنم!”. خب این جمله ها را ممکن است زیاد شنیده باشید ولی واقعیت این است که بله. میشود.

عادات زندگی و درس خواندن

 

کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟1

 

مهمترین قسمت داستان این است که ابتدا عادات زندگی و درس خواندن خود را تغییر دهید. مسائلی که باعث به هم خوردن تمرکزتان میشود را از اطرافتان دور کنید.وقتی میخواهید درس بخوانید باید همه ی افکار مزاحم را از اطرافتان دور کنید تا باعث کند خوانی شما نشود. هرگاه حس کردید که چیزی حواس شما را پرت میکند همان لحظه آن را روی کاغذ بنویسید و کنار بگذارید و بلند بگویید ” بعدا بهت فکر میکنم الان درس دارم”. شاید اوایل خیلی نتیجه نگیرید ولی به مرور ذهن شما عادت میکند که زمان درس خواندن قرار نیست به چیز دیگه ای فکر کنید. خواب خوب و کافی داشته باشید. حقیقتا به مساله ی خواب توجه کنید. شب زمان خوابیدن است .

اینکه من عادت دارم شبها درس بخوانم یک عادت غلط است. ۸ ساعت خواب کافی داشته باشید. در کنار خواب خوب، تغذیه ی مناسب و ورزش هم کیفیت  عملکرد شما را بهبود میبخشد. نکته ی مهم بعدی پیدا کردن زمان درست درس خواندن است. زمان درست را پیدا کنید و در آن زمان درس بخوانید و سعی کنید طول زمان بیشتری را برای خواندن اختصاص دهید.هر وقت احساس کردید که خسته شدید درس را کنار بگذارید. کمی استراحت کنید و یا درس دیگری را بخوانید. به دنبال نتیجه نباشید. هدف گذاری درست داشته باشید و انگیزه ی کافی در خودتان به وجود آورید. یادتان باشد همیشه برای شروع کارهایتان  برنامه ریزی کنید و با اعتماد به نفس برای رسیدن به برنامه تلاش کنید.

عادات اشتباه زندگی و نقش آن در کند خوانی

 

کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟3

 

بعد از رفع مشکلات عادات اشتباه زندگی حالا میرسیم به بحث کند خوانی. ابتدا ببینید که خودتان متوجه دلیل کند خواندتان میشوید ؟ با یکی دو روز تمرکز بر خواندتان متوجه میشوید که مشکل شما کدام یک از مواردی است که ما مطرح میکنیم.

توجه داشته باشید که به هنگام خواندن یک مطلب مهمترین قسمت این است که آن را بلند نخوانید. بلکه با چشم کلمات را بخوانید. این موضوع تمرکز شما را بیشتر میکند. ممکن است بگویید که “من عادت دارم بلند بلند درس بخوانم.” بله. ما هم در ابتدای مطلب گفتیم که اگر میخواهید سریع بخوانید باید عادات خود را تغییر دهید. حتی به هنگام خواندن لبهای خود را هم تکان ندهید. درسکوت و فقط با چشم کلمات را دنبال کنید.

سخن پایانی

 

کند خوانی چیست و چگونه رفع میشود؟

 

نکته ی مهم دیگر این است که به کلمه ها توجه نکنید. به کل جمله توجه و به آن فکر کنید. تصور کنید که یک متن دارای ۸۰۰ کلمه است ولی مثلا ۱۰۰ جمله دارد. ببینید تفاوت چقدر زیاد است؟ از کلمه ها رد شوید و مفهوم را بگیرید. بعد از درک کلی مطلب آن را با جمله بندیهای خودتان یاد میگیرید.قبل از شروع مطلب مشخص کنید که قرار است چه چیزی از این صفحه یاد بگیرم. روی همان تمرکز کنید. وسواس در خواندن شما را عقب می اندازد.

اینکه مدام در یک متن به عقب برگردید و جمله ها را مرور کنید فقط وقت زیادی از شما میگیرد.قرار نیست ما فقط مطلبی را حفظ کنیم باید آن را یاد بگیریم.  در یک جمله بسیاری از کلمات اضافه هستند و بار معنایی خاصی ندارند. از آنها رد شوید. بعد از چند بار امتحان کردن این روش خودتان از نتیجه شگفت زده میشوید.

نکته ی مهم دیگر که باز هم به مبحث تمرکز برمیگردد این است که ممکن است به هنگان خواندن مطلب حواستان به جمله ها ی قبلی و بعدی پرت شود. بهترین راه این است که با یک خودکار زیر جمله ها را دنبال کنید . به این ترتیب جلوتر وعقب تر نمیروید و چشمان شما خودکار را دنبال میکند. یادتان باشد به دنبال حفظ کردن مطالب نباشید. آنها را یاد بگیرید.  

پس یادمان باشد اصلاح عادات بد زندگی، تقویت تمرکز، ذهنیت و انگیزه ی مثبت و تمرین برای تند خوانی مهمترین رمز موفقیت ما برای درست درس خواندن است.

 


نویسنده: خانم مهتا منصوریان


 

مدیر

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: