موفقیت تحصیلی میخوای پس اول خودتو بشناس!

موفقیت تحصیلی میخوای پس اول خودتو بشناس!

موفقیت تحصیلی

موفقیت تحصیلی میخوای پس اول خودتو بشناس! شاید زمانی که بحث مشاوره تحصیلی و ارتقاء تحصیلی پیش می آید ، دانش آموزان به دنبال مشاوره ای می گردند تا برای آنها معجزه کند و به قول معروف ره صد ساله رو یک شبه طی کنند.
اما واقعیت این است که بهترین برنامه ریز و مشاور برای هر دانش آموز یا دانشجویی تنها خود اوست.

در این مطلب قصد داریم یکی از مهم ترین مباحث مشاور تحصیلی یعنی خود شناسی و هدف گذاری را مورد بررسی قرار دهیم.
زیرا هر دانش آموزی با اطلاع از خصوصیات اخلاقی و عادت های خود و سپس هدف گذاری متناسب با این ویژگی های اخلاقی و شخصیتی می تواند بهترین برنامه ریزی و مشاوره را داشته باشد.
ما در مجموعه دایرکت با کمک کادر مجرب خود سعی می کنیم تا با آگاهی از اخلاقیات و ویژگی های فردی هر یک از دانش آموزان و به کمک خود آنها برنامه دقیقی متناسب با دانش آموز طراحی کنیم و در اختیار او قرار دهیم.

خود شناسی قدم اول موفقیت

 

موفقیت تحصیلی2

به یاد داریم که در گذشته معمولا برای موفقیت تحصیلی و برنامه ریزی آموزشی دانش آموزان در مدارس ، یک دفتر روزانه یا هفتگی در اختیار آنها قرار داده می شد تا تکالیف و ساعات مطالعه را در زمان های مقرر یادداشت کنند و به مشاور خود تحویل دهند.
اما مسلم است که یک برنامه هفتگی برای همه دانش آموزان به هیچ وجه جوابگو نیست ، زیرا در این برنامه خصوصیات اخلاقی و رفتار های مختلف دانش آموزان در نظر گرفته نمی شود.

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم قدم اول برای هر برنامه ریزی ای شناخت عادت ها ، علایق و رفتار ها و هدف گذاری و برنامه ریزی برمبنای آنهاست.
ویژگی که موفقیت تحصیلی گروه دایرکت را نسبت به سایر مشاوران متمایز می کند این است که ابتدا به کمک خود دانش آموز ، روحیات و علایق او ، شرایط خانوادگی و اجتماعی و تحصیلی او را بررسی می کند.
سپس طبق این اطلاعات سعی می کند بهترین برنامه را در اختیار او قرار دهد و مشاوران همانند یک دوست همیشه همراه دانش آموز خواهند بود.

شناخت عادت های فردی

یکی از بهترین کار هایی که دانش آموزان در جهت پیشرفت تحصیلی خود می توانند انجام دهند این است که تمامی عادت ها و کار های خود را در طول یک شبانه روز روی کاغذ بنویسند.
این کار باعث می شود که بتوانیم کار های مهم تر و پر اهمیت تر را در اولویت قرار دهیم و سعی کنیم عادت هایی که مانع پیشرفتمان هستند را به مرور زمان از خود دور کنیم.

یکی از مهم ترین قدم های مشاوره تحصیلی شناخت عادت هاست.
ممکن است بعضی از دانش آموزان وابستگی زیادی به تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و یا بازی های کامپیوتری داشته باشند.
سرگرم بودن با این فضا ها چیز بدی نیست اما اگر به یکی از عادت ها تبدیل شود که وقت بسیار زیادی از انسان بگیرد تبدیل به یک معضل می شود و جلوی پیشرفت تحصیلی را می گیرد.

تغییر عادت ها

 

موفقیت تحصیلی1

 

یکی از هنر های مشاوران ما در تیم دایرکت برای مشاوره تحصیلی دانش آموزان این است که باشناخت دقیق عادت های فردی سعی می کنند ، عادت های خوب مانند ورزش کردن را پرورش دهند و آنها را هر چه بیشتر در راستای مطالعه دروس و موفقیت تحصیلی بکارگیرند.
هم چنین عادت های غیر ضروری را کنترل و به تدریج کمتر کنند تا زمان زیادی از دانش آموزان گرفته نشود وآنها بتوانند هر چه بیشتر بر روی مطالعه و موفقیت تحصیلی خود تمرکز کنند.

مشخص کردن هدف های کوتاه مدت و بلند مدت

قدم بعدی که برای موفقیت تحصیلی لازم و ضروری است تعیین کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت دانش آموزان با مشورت مشاوران تحصیلیشان است.
هدف بلند مدت آن هدفی نیست که فارغ از شناخت روحیات و اخلاقیات دانش آموز و صرف اجبار دانش آموز به مطالعه زیاد ، او را دکتر یا مهندس کند و به جامعه تحویل دهد.
این شغل ها ممکن است هیچ وجه اشتراکی با اخلاق فرد نداشته باشد و به اجبار به این مشاغل کشیده شده باشد.
یکی از مهم ترین هنر های یک مشاوره تحصیلی برای موفقیت تحصیلی این است که هدف بلند مدتی را برای دانشگاه و شغل دانش آموز مشخص کند که با در نظر گرفتن کامل اخلاقیات او باشد و دانش آموز با اشتیاق برنامه بلند مدت خود را طی کند.

 

موفقیت تحصیلی3

 

مشاور خوب می تواند با شناخت دانش آموز او را به سمت رشته های مختلفی مثل مهندسی ، پزشکی ، علوم انسانی یا هنر هدایت کند که مطابقت کاملی با روحیات او داشته باشد.
اما نیرو محرکه دانش آموز که اورا هرچه بیشتر او را نسبت به انجام برنامه تحصیلی خود تشویق می کند تعیین کردن اهداف کوتاه مدت است.
به طور مثال کوچک کردن اهداف به نسبت هر درس و یا هر موضوع و موفقیت دانش آموز در هر کدام از این بخش ها باعث می شود انگیزه مضاعفی برای طی کردن مراحل بعدی برنامه در دانش آموز ایجاد شود.
و به طور کلی این اهداف کوتاه مدت هستند که با پست سر گذاشتن تمامی آنها در نهایت به هدف بلند مدت خود می رسند.

 

 

مدیر

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: