مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟4

مشاور تحصیلی خوب باید دانش آموز را به خوبی بشناسد و مشغله های فکری او را بداند و بهترین زمان های مطالعه دانش آموزان را براساس ارتباط بین دانش آموز و اولیا، دوستانش، تفریحات و سرگرمی هایش در نظر بگیرد و برنامه درسی خود را اعلام نماید. یک مشاور خوب باید هدف گذاری در برنامه ریزی درسی را به دانش آموز نشان دهد تا مشخص شود که بعد از هر برنامه باید به چه هدف هایی فکر کند. همچنین باید با برنامه ریزی مناسب و اصولی، دانش آموز را در رسیدن به اهدافش یاری کند.

شناخت اولیه صحیح و کافی

 

مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

یک مشاور تحصیلی باید شناخت اولیه صحیح و کافی از دانش آموز داشته باشد و اطلاعات خاصی مانند روحیات و علایق دانش آموز، شرایط خانوادگی، شرایط تحصیلی را از دانش آموز دریافت کند. در کار مشاوره تحصیلی رعایت این موضوع در ابتدای کار بسیار مهم می باشد، زیرا با دریافت این اطلاعات، تصمیم گیری به طرز درستی انجام شده و نتیجه موفقیت آمیزی را برای دانش آموز خواهد داشت.

عادت های دانش آموز را به خوبی بشناسد

 یک مشاور تحصیلی باید عادت های دانش آموز را به خوبی بشناسد و راهکارهایی برای تغییر عادت های غلط، ارائه دهد. دانش آموز به واسطه عادت های روزمره خود ممکن است بخش عظیمی از زمانش را از دست بدهد و یا اینکه کاری را در مدت زمان کمتری انجام دهد. بنابراین باید عادت های نادرست از لیست کارهای روزمره دانش آموز حذف گردد. در کار مشاوره تحصیلی، توجه ویژه ای به عادت های روزانه و هفتگی و ماهانه دانش آموز می شود.

برنامه ریزی روزانه و هفتگی و ماهانه

بعد از دریافت اطلاعات دانش آموز و کسب شناخت کافی از او، حالا نوبت به برنامه ریزی روزانه و هفتگی و ماهانه می رسد که یک مشاور خوب باید بتواند برنامه ای با اهداف کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت برای دانش آموز تعریف کند. استراحت و تفریح و ورزش باید به طریقه صحیح پیاده سازی گردد. یک برنامه ریزی صحیح هیچ گاه باعث دلزدگی و خستگی دانش آموز نخواهد شد.

تغییر طرز تفکر افراد

 

مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟3

 

تغییرات از درون هر شخص آغاز می شود و بزرگترین تغییرات با تغییر طرز تفکر افراد بروز خواهد یافت. یک مشاور تحصیلی خوب باید توانایی آن را داشته باشد که در طرز تفکر دانش آموز، جرقه هایی برای صرف فعل “من می توانم” بزند. ساخت باور قدرتمند بسیار مهم است. قدرتی که باور و ایمان هر شخص دارد، می تواند غیرممکن ها را ممکن سازد.

هدف صحیح

در راستای رسیدن به هر هدفی باید از قبل مقصد صحیحی تعریف شود. مقصد صحیح به معنای درس و دانشگاه نیست بلکه مقصد و هدف صحیح هدفی است که به علایق و روحیات و شرایط دانش آموز مربوط باشد و در این زمینه یک مشاور خبره می تواند دانش آموز را به هدف صحیح و مناسب هدایت کند.

اهداف کوتاه مدت و میان مدت

 

مشاور تحصیلی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟2

 

یک مقصد بلندمدت در صورتی قابل دستیابی است که اهداف کوتاه مدت و میان مدتی برای رسیدن به آن تعیین شوند. مثلا هدف بزرگی مانند موفقیت در کنکور می بایست به اهداف کوچکتری مانند موفقیت در هر درس تقسیم شود. پس یک مشاور خوب باید توانایی این را داشته باشد که اهداف بزرگ دانش آموز را در حد یک ساعت ریز کرده تا دانش آموز بتواند تکه های این پازل را کنار هم قرار دهد.

اهداف میان مدت و کوتاه مدت دانش آموز باید حتما بررسی شوند. برای این کار یک مشاور خوب باید آمار دقیقی از پیشرفت دانش آموز و نتیجه تلاش او را در قالب کارنامه ای تنظیم کند، تا دانش آموز از نتیجه تلاش خودش مطلع گردد.

مشاور تحصیلی خوب مشاوری است که شناخت صحیح و دقیقی از دروس دانش آموز داشته و طبق این شناخت، اقدام به برنامه ریزی کند و برنامه را با در نظر گرفتن سختی و آسانی دروس تنظیم نماید.

 سخن پایانی

به طور کلی یک مشاوره تحصیلی خوب باید همراه با خودشناسی و باورپذیر شدن دانش آموز باشد. در واقع یک مشاور تحصیلی  علاوه بر اینکه به ارتقای توانایی های تحصیلی دانش آموز کمک می کند، باید از او شخصی توانا و قدرتمند بسازد که دیگر نیازی به برنامه ریزی مشاور نداشته باشد و دانش آموز را به خودشناسی در مطالعه رسانده باشد، تا بتواند مسیر خود را به خوبی تحلیل کند و توانایی برخورد و مقابله با مشکلات تحصیلی را داشته باشد.

مدیر

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: