مشاوره تحصیلی کنکور و نقش آن برای موفقیت دانش آموزان در کنکور

مشاوره تحصیلی کنکور و نقش آن برای موفقیت دانش آموزان در کنکور

مشاوره تحصیلی کنکور2

مشاوره تحصیلی کنکور از اهمیت بسیار بالایی در موفقیت یا شکست دانش آموزان در مسیر تحصیلی برخوردار می باشد و این موضوع در نزد والدین و فرزندانشان نیز مهم می باشد. بطور کلی وظیفه یک مشاور هدایت تحصیلی، آموزش مهارت های مطالعه و یادگیری، حل مشکل افت تحصیلی، استرس و اضطراب امتحانات، ارائه راهکار برای حل مشکلات روحی و روانی و در نهایت هموار کردن مسیر دانش آموزان برای موفقیت در تحصیلات به ویژه قبولی در رشته مورد علاقه در دانشگاههای خوب کشور می باشد .

 

مشاوره کنکور برای دانش آموزان چه ضرورتی دارد؟

 

مشاوره تحصیلی با دانش؛ با شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش آموزان به آنها برای استفاده هرچه بهتر از توانایی های بالقوه شان کمک می کند. همچنین مهارت های مطالعه و یادگیری را به دانش آموز آموزش داده و روش های درست برنامه ریزی درسی را ارائه و راهکارهایی برای غلبه بر افت تحصیلی مطرح می کند. یک مشاور با ارائه راه حل هایی برای کنترل استرس و اضطراب امتحانات و کمک به انجام یک انتخاب رشته صحیح، زمینه لازم برای موفقیت تحصیلی دانش آموزان را فراهم می سازد.

 

مشاوره تحصیلی کنکور1

 

مشاوره تحصیلی برای والدین چه ضرورتی دارد؟

 

یک مشاور باید به خانواده دانش آموز نیز توجه داشته باشد. خانواده و والدین نقش مهمی در پیدایش افت تحصیلی یا موفقیت تحصیلی دانش آموزان دارند. خانواده‌های بدون انگیزه و غیر فعال باعث کاهش سرعت دانش آموزان بااستعداد می‌شوند. به همین دلیل در فرآیند مشاوره، نقش مشاوره با والدین از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. یک مشاور باید بتواند والدین را از استعدادهای نهفته فرزندشان آگاه کند و مهارت های لازم برای موفقیت او را به آنها بیاموزد.

 

مشاور کنکور در زمینه سرعت بخشیدن به مطالعه چه ضرورتی دارد؟

 

یک مشاور، روش های درست مطالعه را به دانش آموزان آموزش می دهد. مسلما دانش آموزان تمایل دارند عملکرد خود را در زمینه تحصیل بهبود دهند و خانواده های آنها نیز این انتظار را از یک مشاور دارند. این دانش آموزان ممکن است دانش آموزانی در سطح متوسط و یا بالا باشند. به هر حال دوست دارند روشهایی علمی و مفید را از مشاوره تحصیلی خود بیاموزند تا کارآیی آنها را در زمینه تحصیلی بالا ببرد. مشاوره تحصیلی کنکور چنین راهکارهایی را برای افراد فراهم نموده و بر احتمال موفقیت آنها در سطح پیشرفته‌تر می‌افزاید.

مشاوره تحصیلی کنکور

 

مشاوره تحصیلی برای جلوگیری از افت تحصیلی چه ضرورتی دارد؟

 

برخی از دانش آموزان به خاطر شرایط ویژه‌ای که دارند بیشتر در معرض افت تحصیلی هستند ، بررسی ها نشان می دهد افت تحصیلی به عوامل بیرونی مثل خانواده ، مدرسه و … ارتباط نزدیکی دارد. همچنین برخی از علل، علل فردی می باشند، مانند انگیزه خود دانش آموز، آشنا نبودن با روشهای صحیح مطالعه و برنامه ریزی، علایق و استعدادها و غیره. داشتن یک مشاوره تحصیلی کنکور برای این گروه از دانش آموزان نقش بسیار مهمی دارد، او باید دلیل افت ها و شکستهای دانش آموزان را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را ارائه دهد.

 

مشاوره تحصیلی چه ضرورتی دارد؟

 

بدون شک داشتن یک مشاور نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش آموزان در کنکور سراسری دارد. در این زمینه باید از مشاوران موفق و با دانش زیاد استفاده کرد. در طی سالهای اخیر گرایش داوطلبین برای شرکت در کنکور رشته علوم تجربی به شدت افزایش یافته است و همین مسئله رقابت را بین دانش آموزان سخت و پیچیده کرده است. بررسی ها نشان می دهد بیشتر دانش آموزانی که رتبه زیر صد کنکور را کسب کرده اند، از مشاور خوب بهره گرفته اند.

 

مشاوره تحصیلی برای شما چه مزایای دارد؟5

 

جمع بندی

از طریق مشاوره تحصیلی کنکور می توان توانایی ها و نیز محدودیت های دانش آموزان را شناخته و از امکانات موجود حداکثر استفاده را به عمل آورد. یک مشاور می تواند استعدادها و توانایی های دانش آموزان را شناسایی کرده و آنها را به سوی انتخاب رشته تحصیلی مناسب راهنمایی کند. مشاور با همکاری معلم، خانواده و مسئولان مدرسه می‎تواند دانش‎آموزان را در جهت رفع مشکلات تحصیلی، خانوادگی، روانی و تأمین ثبات عاطفی کمک کند.

مدیر

مطالب مرتبط

دیدگاهها

نظر: